Výstava
V roce 2020 uplyne 75 let od konce druhé světové války. Loni uplynulo 75 let od úmrtí Hany Brady. Její příběh celosvětově proslavila kniha Hanin kufřík.
Organizátoři tohoto projektu považují za důležité připomenout památku této občanky Nového Města na Moravě a to se zvláštním důrazem k současné mladé a dětské populaci.
Novoměstské sdružení Artagency.cz ve spolupráci s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě připravilo výstavu, kde je možno vidět řadu archivních dokumentů, přičemž některé z nich nebyly doposud zveřejněny nebo je nebylo možno v Novém Městě na Moravě vidět. Archiválie, které jsou součástí výstavy byly získány nejen z místních zdrojů a archivu Jiřího Brady, ale též z Památníku Terezín a Židovského muzea v Praze. Těmto institucím patří velký dík za součinnost při přípravách výstavy.
Výstava nabízí na dvaceti jednom panelech vhled do situace v Novém Městě na Moravě v druhé polovině třicátých let minulého století a to specificky na osudy rodiny Brady a Skuteckých. Výstava mapuje osudy rodiny Brady s přicházející německou okupací, kdy se více zaměřuje na život dětí Hany a Jiřího bez rodičů, kteří jsou již internování. Výstava dále ukazuje životní pouť Hany a Jiřího přes terezínské ghetto do polské Osvětimi, kde život Hany Brady končí.
V rámci výstavy bude návštěvník též obecně obeznámen s opatřeními, která byla proti občanům žïdovské národnosti zaváděna,, o životě v terezínském ghettu - zaměřeno především na dětské obyvatele. Zvláštní pozornost je věnována terezínským dětským časopisům. Samostatný panel seznamuje s časopisem Vedem, na jehož vydávání se podílel Jiří Brady.
Od roku 2011 do konce roku 2015 bylo možné Zmařené osudy ve formě putovní výstavy vidět po celé České republice.
Výstava se sestává z dvaceti jednoho panelů o rozměrech 100 x 70 cm. Panely jsou zavěsitelné na zeď.
Ve fotogalerii nabízíme střípky z dokumentů, které na výstavě můžete vidět.
Náhledy fotografií ze složky Výstava